Понеділок, 19.08.2019, 06:26
Вітаю Вас Гість | RSS

Конотопський НВК:
ЗОШ І ступеня-ДНЗ


Меню сайту
Форма входу
Нормативна база
Корисні сайти
Каталоги
регистрация сайта в каталогах ремонт квартиры своими руками

Дизентерія

Дизентерія – інфекційне захворювання, яке передається епідемічним шляхом при зараженні людини через шлунково-кишковий тракт. Захворювання протікає з симптомами загальної інтоксикації організму, наявністю анатомічних і функціональних уражень товстої кишки, з проносами з примісом слизу і крові. Виділяють гостру і хронічну дизентерію.

Етіологія. Дизентерія може бути визвана різними видами бактерій. Бактеріями Григор’єва-Шига, Флекснера, Зоне, Н’юкестла, та ін. Бактерії типу Григор’єва-Шига утворюють сильний екзотоксин, але збудниками захворювання частіше всього бувають бактерії дуже чутливі до дії низьких і високих температур, а також до дії дез. засобів. В зовнішньому середовищі бактерії дизентерії можуть зберігати життєдіяльність довгий час при високій температурі +18 - +25. В зовнішньому середовищі при високій температурі повітря, під дією прямого сонячного світла і при висиханні бактерії швидко гинуть. В вологому середовищі при +5 - +15 зберігаються до 2х місяців.

Епідеміологія. Розповсюджувачем інфекції є людина, хвора гострою і хронічною дезинтерією, а також – бактеріоносії. З випорожненнями бактерії виділяються в зовнішнє середовище.

Зараження людини відбувається через брудні руки, предмети заражені виділеннями хворих і носіїв. Часто захворювання відбувається при вживанні молока, води, харчових продуктів інфікованих бактеріями дизентерії. Велику роль в поширенні дизентерії відіграють також мухи.

Захворювання частіше зустрічається влітку. Порушення правил особистої гігієни відіграє важливу роль в епідеміології дизентерії. Велике значення в епідеміології надають хворим атипічними стертими формами гострої дизентерії, хворим хронічної дизентерії і бак. носіями.

Патогенез.

Дизентерійні бактерії потрапляючи через рот в шлунково-кишковий тракт оселяються в нижньому відділі товстого кишечника, між складками слизової оболонки і діють на неї токсичним продуктом дизентерійних бактерій. Слизова оболонка кишечника травмується, наступає інтоксикація організму продуктами збудників (Екзо і ендотоксинами), вражається ССС і нервова система. Відбувається дисбаланс водно-сольового обміну.

В нижньому відділі з’являються катаральні, геморогічні, фібринозні, виразкові процеси.

При дизентерії викликаної штамами бактерій Флекснера, Зонне, Н’юкестла, які не виділяють екзотоксину в кишечнику виявляються катарально-геморогічні процеси і фібрінозно-виразкового характеру. Ці зміни відбуваються в області сфінктера і сігмовидної кишки.

Інтоксикація організму ендотоксинами при дизентерії веде до порушення нервової і ССС, водно-сольового обміну, білкового, вітамінного, вуглеводного і жирового обміну.

Тяжкі токсичні випадки  закінчуються летально. При пат. обстеженні виявляють пошкодження клітин симпатичних нервових вузлів, клітин головного мозку, стінок кишечника, враження печінки і селезінки.

Після перенесеної дизентерії утворюється нестійкий імунітет, тому можливе повторне захворювання іншими видами дизентерії.

Клінічна картина.

Інкубаційний період від 2 до 6 днів. Розвитку гострих явищ передує загальна слабкість, нездужання, втрата апетиту. Потім піднімається температура, з’являється біль в животі, діарея.

На другий день з’являється в калі слиз з прожилками крові. В результаті спазму товстої кишки з’являються тяжкі, неправдиві позови на випорожнення. Стул складається із слизу і крові, а інколи навіть і гною до 20-25 разів на добу. При частих позовах відбувається податливість ануса, а інколи і його зіяння.

При пальпації різка болючість сігми. Язик вкритий білим нальотом. Хворих знобить t 38,5 – 40 С, 2-4 дні.

Для оцінки лікування необхідно враховувати міру інтоксикації (І, ІІ, ІІІ), частоту дефекації, наявність домішок, наявність спазма сігми. При токсичній дизентерії різко пригнічується нервова система, що веде до прострації, судом і значного розладу серцево-судинної системи.

При блискавичній формі хвороби інколи наступає смерть.

При токсичній дизентерії визваній бактеріями Григор’єва-Шига характерні тяжкі тенезми, дефекації 30-50 раз на добу рідкі із слизом і кров’ю. Різке зневоднення і інтоксикація, АТ знижений. Відмічається дистрофія міокарду. Секреція ШКТ порушена, пригнічення  емунореактивності. Флора кишечника змінена.

Гельмінти і простіші ускладнюють протікання захворювання, сприяють розвитку її тяжких і хронічних форм.

Особливістю дизентерії Зоне є гострий початок з блюванням, ознобом, болями в правій половині живота, що схоже на Х.Т.У. або на гострий апендицит.

При дизентерії Н’юкестла гострий початок, швидке наростання температури до 39 – 39,5 С, з блюванням, нудотою, переймоподібними болями в животі і тільки з 2 – 3 дня з’являються часто рідкі дефекації з домішками слизу і рідкими прожилками крові.

Розвитку затяжних форм дизентерії сприяє наявність анацидного гастриту, аліментарної дистрофії, авітамінозу, недодержання дієти, проф. інтоксикації, рання відміна антибіотиків.

Діагноз.

Аналіз епідеміологічних даних, лабораторні дані, ректороманоскопія, копрарама (лейкоцити, еритроцити, циліндричний епітелій) реакція алютинації (розведена сиворотка крові хворого викликає склеювання дизентерійних бактерій).

Лікування: обов’язково госпіталізація, строге перебування в ліжку, дієта. Лікування суміжних гельмінтів, загально укріплюючі лікування. Лікування антибіотиками, вітамінотерапія, виписка з лікарні при зникненні всіх клінічних симптомів і 3-х разовий негативний посів із кишечника.

Профілактика.

Підвищення якості санітарного стану населених пунктів, ріст культурних навиків, покращення матеріально-життєвих умов населення. Строге дотримання правил особистої гігієни і правил зберігання продуктів, правильна термічна обробка і боротьба з мухами.

Пошук
Календар
«  Серпень 2019  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
блок Goo
Педпреса
Календар
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Погода
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Карта відвідувачів