Вівторок, 21.11.2017, 07:18
Вітаю Вас Гість | RSS

Конотопський НВК:
ЗОШ І ступеня-ДНЗ


Меню сайту
Категорії розділу
файли [2]
Уроки [7]
Методичні розробки уроків, презентації
Статті [3]
Доповіді, виступи
Проекти [2]
Проектна діяльність
Виховні заходи [5]
Методичні розробки виховних заходів, презентації
Форма входу
Нормативна база








Корисні сайти




























Каталоги
регистрация сайта в каталогах ремонт квартиры своими руками

Каталог статей

Головна » Файли » Уроки

Професії. Одяг. Казкові герої. Теперішній тривалий час. Англійська мова 3 клас
[ Викачати з сервера (7.64Mb) ] 06.12.2013, 02:25

Тема: Професії. Одяг. Казкові герої. Теперішній тривалий час.

 

Мета: активізувати та удосконалювати усі види мовлення в учнів: говоріння, аудіювання;

збагатити лексичний словник учнів; систематизувати новий лексичний матеріал; через ігрові форми роботи забезпечити засвоєння лексичного та мовленнєвого матеріалу, практикувати навички монологічного та діалогічного мовлення,

удосконалювати навички читання, розвивати вміння учнів здійснювати мовленнєву діяльність, самостійність у праці, збагатити зміст основної навчальної мети, пам’ять, увагу, мислення, мовну здогадку,

виховувати повагу до людей різних професій, чуйність у стосунках один з одним; закладати основи професійної спрямованості учнів; позитивне ставлення до іноземної мови,

вчити учнів бути уважними, організованими та активними.

 

Обладнання: демонстраційні картки, роздатковий матеріал, нетбуки, малюнки казкових героїв.

 

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.

Хід уроку

I.Організаційний момент.

 

II.Фонетична зарядка.

Пісня « The clothing song».(Додаток 1)

-What is she wearing?

-She is wearing a pink dress, a pink dress, a pink dress

 She is wearing a pink dress ,a pink dress, a pink dress

-How about him?

-He is wearing a blue shirt, a blue shirt, a blue shirt

 He is wearing a blue shirt, a blue shirt, a blue shirt

-How about her?

-She is wearing a green skirt, a green skirt, a green skirt

 She is wearing a green skirt, a green skirt, a green skirt

-How about him?

-He is wearing grey pants, grey pants, grey pants

 He is wearing grey pants, grey pants, grey pants

-How about them?

-They are wearing white hats, white hats, white hats

 They are wearing white hats, white hats, white hats

-How about it?

-It is wearing purple shoes, purple shoes, purple shoes

 It is wearing purple shoes, purple shoes, purple shoes

-How about you?

III.Учбова бесіда.

-What are you wearing?

-I am wearing…

-What is she wearing?

-She is wearing…

 

IV.Основна частина уроку.

 

1.Повідомлення теми і мети уроку.

Сьогодні на уроці ми повторимо тему «Професії. Одяг. Казкові герої. Теперішній тривалий час.»

 

2.Гра з використанням нетбуків. (Додаток 2.Малюнки професій.)

«Try to guess». На моніторі 12 різних професій. Завдання дітей-розташувати правильно номера під професіями за допомогою опису.

1.He is wearing a red cap,blue pants, brown shoes. He paints pictures.(a painter)

2.He is wearing a white cap, a white shirt, grey trousers. He makes cakes.(a cook).

3.He is wearing a black tie, a black suit, black shoes. He works in the café or restaurant.(a waiter)

4.He is wearing a blue cat, a blue suit, a black tie. He can fly a plane.(a pilot)

5.She is wearing a nice dress. She can dance.(a dancer)

6.She is wearing a grey dress and a white sweater. She works at school.(a teacher)

7.He is wearing a blue coat. He treats people.(a doctor)

8.She is wearing a blue blouse, a black jacket. She works with documents.(a secretary)

9.He is wearing a blue shirt, blue jeans. He can drive a car.(a driver)

10.He is wearing a brown suit. He writes books.(a writer)

11.He is wearing a blue jacket. He works at the police-station.(a policeman)

12.He is wearing a red sweater. She works at the shop.(a seller).

 

3.Розвиток діалогічного мовлення.

1.What do you want to be?

-I want to be a policeman. I like sport.

-I want to be a teacher. I like English. I want to teach children at school.

-I want to be a dancer. I like music.

-I want to be a pilot. I want to learn to fly.

-I want to be a doctor. I want to keep the people strong.

-I want to be a writer. I like write poems.

-I want to be a secretary. I want to work with documents.

-I want to be a cook. I like cakes and I want to cook tasty things.

-I want to be a farmer. I like animals, flowers and trees.

-I want to be a driver. I want to drive cars.

-I want to be a waitress. I like to work with people .

2.Робота над діалогом.

1.Read the dialogue.

-Do you want to be a dancer?

-Yes, I do./No, I don’t.

-Why?

-Because I don’t like to dance./Because I do like to dance.

2.Make up your dialogue.

 

4.Розвиток монологічного мовлення. Опис казкових героїв.(Додаток 3.Казкові герої. Презентація.)

-What is your favourite cartoon character? Describe it.

-This is Mary Poppins. She is young, thin, tall and beautiful. Mary Poppins is wearing a blue raincoat. Blue shoes are on her feet. She is wearing a blue hat on her head. Mary Poppins has got a blue umbrella in her right hand and a blue bag in her left hand. She is flying.

-This is Alice in Wonderland. She is young, good and beautiful. She is wearing a blue dress and a white apron. Alice is drinking tea now.

-This is Cinderella. She is young and thin. She has got two bad sisters. She is wearing a nice white dress and white shoes. She is running now.

-This is Mickey Mouse. He is young, short and good. He has got big ears. He is wearing blue pants, a red shirt and a green jacket. Red trainers are on his feet. He is dancing now.

-This is Shrek. He is big, ugly and strong. He has got a big green body. He is wearing a brown shirt and black trousers. Shrek has got friends. He is smiling now.

 

5.Фізкультхвилинка.(Додаток 4.)

Head and shoulders, knees and toes, knees and toes,

Head and shoulders, knees and toes, knees and toes,

And eyes and ears and mouth and nose,

Head and shoulders, knees and toes, knees and toes.

 

6.Робота над граматикою.

1.Повторення правила про теперішній тривалий час.

2.Опис малюнка в теперішньому тривалому часі.

3.Аудіювання.

1.Listen to the text.

This is a classroom. It’s 11 o’clock. The pupils are having an English lesson now. The teacher is sitting at the table now. Some pupils are listerning to her. But some pupils are speaking. Liza is eating a sweet now. Jack is drawing now. Tim is reading a detective story now.

2.Put the words into the sentences.(використання нетбука.Додаток 5)

pupils, detective, Liza, English, 11,table,classroom,drawing,speaking..

This is a _______.

It is ______ o’clock.

The children are having an ________ lesson now.

The teacher is sitting at the ______.

Some _______ are listening to her.

But some pupils are _________.

______ is eating an apple now.

Jack is ________ now.

Tim is reading a _________ story now.

3.Answer my questions.

1.What is it?

2.What time is it?

3.What lesson are the pupils having?

4.What is the teacher doing?

5.What is Liza doing?

6.What is Jack doing?

7.What is Tim doing?

 

7.Тести на нетбуках по темі «Професії. Одяг. Казкові герої. Теперішній тривалий час.»(Додаток 6)

1.She works at the shop. She is …

a)a seller

b)a waitress

c)a driver

2.Who works at the café?

a)a teacher

b)a waiter

c)a secretary

3.The boys are wearing …

a) red dresses

b) white shirts

c) white blouses

4.Who has a long green tail?

a)The Mermaid

b)Winnie-the-Pooh

c)Cinderella

5.Яке слово записане правильно з закінченням ing

a)swiming

b)swimingg

c)swimming

6.Вибрати правильно записане речення.

a)I am rideing a bike now.

b)I am riding a bike now.

c)I am riding a bike every day.

7.Вибрати правильно записане речення.

a)We are watching a cartoon now.

b)We is watching a cartoon now.

c)We am watching a cartoon now.

8.Вибрати правильно записане речення.

a)A girl is reading not now.

b)A girl not is reading now.

c)A girl is not reading now.

9.Вибрати правильно записане питання.

a)Is a boy playing tennis?

b)Are a boy playing tennis?

c)Am a boy playing tennis?

10.Дати відповідь на запитання.

Are the children singing now?

a)No,he is not.

b)No,they are not.

c)No,we are not.

11.Знайти протилежне слово до прикметника ugly

a)old

b)weak

c)beautiful

12.Як правильно пишеться слово «футболка»

a)T-short

b)T-shirt

c)t-shirt

 

V.Підсумок уроку.

1.Підведення підсумків роботи з нетбуками.

2.Що вам сподобалося на уроці? Що сподобалося найбільше?

 

VI.Домашнє завдання.

Скласти 5 речень в теперішньому тривалому часі про своїх рідних чи однокласників.

 

Додаток

 

Вставити слова у речення.

1)pupils

2)detective

3)Liza

4)English

5)11

6)table

7)classroom

8)drawing

9)speaking.

This is a _______.

It is ______ o’clock.

The children are having an ________ lesson now.

The teacher is sitting at the ______.

Some _______ are listening to her.

But some pupils are _________.

______ is eating an apple now.

Jack is ________ now.

Tim is reading a _________ story now.

 

Додаток

This is a classroom.It is 11 o’clock.The children are having an English lesson now.The teacher is sitting at the table.Some pupils are listening to her.But some pupils are speaking.Liza is eating an apple now.Jack is drawing now.Tim is reading a detective story now.

 

 

Вставити слова у речення.

pupils,detective,Liza,English, 11,table,classroom,drawing,speaking..

 

This is a _______.

It is ______ o’clock.

The children are having an ________ lesson now.

The teacher is sitting at the ______.

Some _______ are listening to her.

But some pupils are _________.

______ is eating an apple now.

Jack is ________ now.

Tim is reading a _________ story now.

 


Вчитель: Демченко Т.М.

Категорія: Уроки | Додав: Apis
Переглядів: 3013 | Завантажень: 129 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
блок Goo
Педпреса
Календар
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Погода
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Карта відвідувачів