Меню сайту
Нормативна база
Корисні сайти
|
Періодичні видання для молодших школярівТема. Періодичні видання для молодших школярів. Мета: ознайомити дітей з поняттям «періодичні видання»; показати різницю між книжками та журналами і газетами та сформувати уявлення про те, як треба правильно читати журнали і орієнтуватися в великій кількості друкованої продукції сьогодення; виховувати бережне ставлення дітей до друкованого слова як продукту творчої праці людини та допомогти дітям побачити красу цієї праці в її різних проявах. Обладнання: виставка журналів та газет, макет журналу , надруковані завдання. Тип уроку: комбінований. Форма уроку: розповідь-бесіда з елементами гри План уроку 1.Оргмомент (1 хвилина) 2.Мотивація (2 хвилини) 3.Актуалізація опорних знань (3 хвилини) 4.Викладення нового матеріалу : (10 хвилин) а)слово бібліотекаря: -розповідь про те, що таке „періодичні видання"; -чому і для чого треба читати газети і журнали; -хто, де і як створює газети та журнали; б)бесіда з учнями: -які газети та журнали ми знаємо? -на які показники видання треба звернути увагу, тримаючи в руках газету чи журнал: назва, підзаголовок, періодичність видання (№, місяць, рік), -як періодичні видання потрапляють до нас з вами (передплата): -різноманітність друкованого матеріалу; -особливості кожного видання; -як читати газету і як - журнал; -читання журналу: обкладинка, ілюстрації, розділи, художні твори. 5.Практична робота: (20 хвилин) а) розгляди журналів «Пізнайка» і «Барвінок»: -назва, підзаголовок, рік, №, місяць; -особливості цього віщання; -що найбільш зацікавило в цьому журналі? -що найбільш сподобаюсь? б) створення усного журналу. 6.Домашнє завдання. (1 хвилина) 7.Підведення підсумків. (З хвилини) Хід уроку 1.Оргмомент (1 хвилина) 2.Актуалізація опорних знань: Діти, сьогодні у нас з вами знову бібліотечний урок. А про що ми взагалі ведемо мову на бібліотечних уроках? -Про книжки. -Про будову книжки. -Про те, де і як і хто робить книжки. Діти, а хто пам'ятає, які були книжки, коли тільки з'явилися? Хто перший надрукував книжку на Україні? Люди яких професій беруть участь у створенні книжки? 3.Мотивація: Діти, а як ви думаєте, потрібні нам з вами бібліотечні уроки? А для чого вони потрібні? (щоб діставатись нових знань; щоб знати, як треба поводитись з книжками; щоб ви могли вільно орієнтуватись у нашому світі.) Саме для цього ми сьогодні з вами зустрілись. Але сьогодні ми будемо говорити не про книжки, а про, можна сказати, їхніх менших братів. 4.Тема нашого сьогоднішнього уроку «Періодичні видання для молодших школярів» а) слово бібліотекаря: А що таке, діти, періодичні видання? Це газети та журнали, які приходять до нас кожен день. А чому газети та журнали називаються «періодичні видання». А це, діти, тому що певна їх кількість друкується, виходить протягом певного часу. Наприклад, газети виходять 2-3 рази на тиждень, а журнали - 1 -2 рази у місяць і протягом року виходить визначена кількість номерів газети та журналу. Наприклад, 12 номерів на рік. Ми отримуємо газету або журнал , розгортаємо його. Які новини? В газетах та журналах ми можемо прочитати, що трапилось в світі, .що з'явилося нового, цікавого. б) бесіда з учнями: А як ці новини потрапляють у газету, журнал? Коли ми з вами, діти, говорили про тих, хто створює книжки, ми згадували людей багатьох професій. А до речі, діти, люди яких професій беруть участь у створенні книжки? (відповіді дітей). Так, всіх цих людей ми можемо згадати, коли говоримо про створення газет та журналів. Та ще до них додати репортерів, журналістів, кореспондентів. Вони знаходяться в різних країнах нашої великої планети Земля, фіксують цікаві, надзвичайні новини і надсилають телеграфом, по телефону, через супутниковий зв'язок до своїх редакцій, де редактори обробляють надані матеріали і друкують їх у своїх виданнях. Запитання до дітей: -А які взагалі, діти, газети та журнали ви знаєте? (діти називають газети та журнали) Молодці, ви багато знаєте різних газет та журналів. У нас у бібліотеці е деякі з них, ось подивіться на виставці е декілька примірників дитячих видань. Ось ми з вами тримаємо в руках примірник журналу. На що треба звернути увагу , коли ми беремо до рук журнал? -Назва. -Підзаголовок (про що він говорить?). -Періодичність видання (№, місяць, рік). Як періодичні видання потрапляють до нас додому? (купуємо, передплачуємо) Зараз ,діти, у нас дуже багато друкованої продукції, тому треба уважно дивитись, що читаєш , навіщо читаєш те , а не інше. Треба вибрати для себе, що тебе зацікавить найбільш. Газети та журнали треба читати по-різному: газету необов'язково читати всю, можна тільки переглянути її і вибрати найцікавіше. Журнал треба продивитись уважно, повільно. Читати його треба не поспішаючи. Спочатку переглянути обкладинку, звернуть увагу на ілюстрації, розібрати, які в ньому є розділи , які художні твори надруковані в журналі. 5. Практична робота. а) в дитячих журналах є багато цікавих розділів: це і казки, і загадки, і поезія для дітей, і вірші , які написали самі діти, і смішинки-веселинки, і
ігри, веселі задачі, кросворди тощо. Журнали тим і відрізняються від книги, що в ньому багато різноманітного матеріалу, запропонованого багатьма поетами та
письменниками. Але окремий журнал
може бути присвячено окремим темам. Так , наприклад, у журналі «Пізнайка». Візьмемо до рук номер цього журналу і уважно роздивимось його. На обкладинці
ми бачимо номер, рік, місяць, назву. А ще кожен номер має свій підзаголовок. Наприклад, мій номер - колисковий. А подивіться , діти, які у вас номери. Так що всі його різноманітні розділи будуть на зазначену тему: і вірші, і оповідання, і казки, і загадки, і приказки, і кросворди та ігри тощо. Порівняємо із журналом «Барвінок». Тут надається різноманітний матеріал. Тільки він скомпонований в певні рубрики, (діти розглядають журнали) б) давайте , діти , спробуємо створити свій журнал. Що для цього потрібно? (розглядаємо разом макет журналу). -Що є на макеті? (№ рік, місяць, підзаголовок) -Про що я забула, створюючи макет? (про назву) -Давайте разом вигадаємо назву журналу (діти вигадують назви ) -Перша сторінка нашого журналу - „Поетична"; а що ми надрукуємо на цій сторінці? (діти читають вірші, бажано про книжку, можуть прочитати власні вірші); -Друга сторінка нашого журналу - „Загадкова" (діти загадують загадки);
-Третя сторінка „Казкова" (читають власну казку або оповідання); -Четверта сторінка - „Фольклорна" (розказують прислів'я та приказки) -П'ята сторінка - „Кросворд" (розгадують) -Остання сторінка присвячується святам, які наближаються (Новий рік, Різдво) -Ось ми з вами створили власний журнал, але в ньому поки що немає ілюстрацій. 6.Тому вам буде цікаве домашнє завдання: намалювати малюнки до кожної сторінки нашого журналу. 7.Підсумки уроку.
-Про що , діти, у нас з вами був сьогоднішній урок? -Що нового ви дізналися на цьому уроці? -Що називають періодичними виданнями? -Навіщо потрібно читати журнали та газети? -На що треба звертати увагу, читаючи журнали та газети? -Оцінка роботи учнів на уроці.
Література : 1. Основи библиотековедения. -М.: Просвещение, 1990. - 275 с. 2.Библиотечно-библиографические знання -
школьникам. - М.: Книжная 3.Учбово-тематичний план занять з основ бібл.-бібл. знань. -К.: МінОсвіти УРСР, 1986.- 34 с. 4.Книга вчить , як на світі жить. - Суми: Слобожанщина. - 1996. - 150 с. 5.Журнали: „Пізнайка" (2001 р.) 6. „Барвінок" (2001р.) 7. „Світ дитини" (2001р.) 8. „Велика дитяча газета" (2001 р.) 9. Зірка Ч2001р.) |
Пошук
Календар
блок Goo
Педпреса
Погода
Друзі сайту
Статистика
Онлайн всього: 1 Гостей: 1 Користувачів: 0
Карта відвідувачів
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||